Facebook
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Tyflopodcast
Kanał YouTube

 

Poszukujemy osoby realizującej wsparcie bezpośrednie dla niepełnosprawnych uczestników prowadzonych przez Fundację projektów.

 

Szanowni Państwo,

W imieniu Rzecznika Praw Obywatelskich mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w konsultacjach społecznych, dzięki którym zostanie opracowane końcowe sprawozdanie Rzecznika z realizacji przez Polskę zobowiązań wynikających z Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Zostanie ono przedstawione Komitetowi Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw praw osób niepełnosprawnych.

 

Osoba z niepełnosprawnością ma prawo do:

•             udziału w wyborach jak każdy pełnoprawny obywatel,

•             otrzymania dostępnej informacji ,

•             głosowania w lokalu dostoswanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,

•             głosowania korespondencyjnie, również za pomocą nakładki w alfabecie Braille’a,

•             głosowania przez pełnomocnika,

•             głosowania w lokalu za pomocą nakładki w alfabecie Braille’a.

Obowiązkiem każdej gminy jest zapewnienie wyborcom z niepełnosprawnościami warunków do równoprawnego udziału w wyborach.

Jeżeli Twoje obywatelskie prawo jest łamane, zgłoś naruszenie na www.monitoringobywatelski.firr.org.pl.

Twoja gmina respektuje prawa osób z niepełnosprawnościami? Opisz dobre praktyki w swojej miejscowości na www.monitoringobywatelski.firr.org.pl.

Sprawdź dostępność swojego lokalu za pomocą ankiety– wyślij ją na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .

 

Załączniki:
Pobierz plik (FIRR_dostosowanie _lokali_ankieta2.doc)FIRR_dostosowanie _lokali_ankieta2.doc[ ]220 kB

Październik 31, 2014

 

Szanowni Państwo!

 

Dwa lata temu Polska ratyfikowała Konwencję ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami. Władze Polski przygotowały sprawozdanie z realizacji Konwencji. Drugie sprawozdanie przygotowuje Rzecznik Praw Obywatelskich, który ma za zadanie monitorowanie wdrażania zapisów Konwencji. Jednak my, jako środowisko organizacji osób z niepełnosprawnościami, powinniśmy przygotować nasz własny raport. Nie dlatego, żeby krytykować którekolwiek ze sprawozdań – rządowe czy Rzecznika, ale dlatego, by pokazać nasze zdanie na ten temat.

 

W ramach propagowania dostępności materiałów wyborczych największych partii przeprowadziliśmy krótkie wywiady z ich przedstawicielami na temat sytuacji osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Filmy mają na celu możliwość zapoznania się z materiałem wyborczym osób z niepełnosprawnościami.

 

Partnerzy
Newsletter
Sonda

Czy zamierzasz brać udział w wyborach samorządowych 16 listopada?

Tyfloświat